Startup neznamená nutně IT/AI – aneb s Matyášem Dvořákem o Celestia Energy

Řekne-li se dnes startup, přestaví si řada lidí okamžitě oblast IT, dnes především AI. Matyáš Dvořák studoval ve Spojených arabských emirátech a nyní studuje na Imperial College London. A k tomu rozvíjí v Praze startup, který je zaměřen na laserové technologie.

Q1: Když se řekne startup, představí si většina lidí IT sféru, nyní hlavně aplikace AI. Vy jste založil startup ve zcela jiném odvětví. Co bylo tím hlavním impulsem?

A: Máte pravdu, ale IT firem už je všude po světě spousta a zatím jsem v tom nenašel prostor, jak udělat něco převratného. Zato v oblasti laserů a přenosu energie není na světě moc velká konkurence, i když potenciál pro lidstvo je obrovský. Tou prvotní inspirací byl koncept Dyson Sphere od Freemana Dysona, který obnáší obklopit Slunce ohromným množstvím satelitů se solárními panely, které teoreticky získají 100 % energie ze Slunce a danou energii pak pomocí laserů přesměrují kamkoliv bude potřeba ve Sluneční soustavě. Tenhle koncept je samozřejmě sci-fi, ale když ho trošku upravíme a ty satelity pošleme jen okolo Země nebo Měsíce, budeme pak moci tu energii poslat  kamkoliv kde je potřeba. Nejvíc z toho budou ze začátku těžit odlehlé oblasti na Zemi, ale v budoucnu vidíme největší potenciál na Měsíci, kde máme ambici vystavět lunární energetickou síť, většinu z toho bezdrátově.

Q2: Představíte nám Vaši firmu trochu podrobněji?

A: Zjednodušeně řečeno, Celestia Energy je český startup, který vyvíjí systém pro bezdrátový přenos energie pomocí laserů. Nejdříve se budeme soustředit primárně na dodávání energie dronům při letu, takže budou moct zůstat ve vzduchu neomezeně dlouho a plnit svou misi, dokud bude potřeba. Už se ale bavíme i s lidmi co by tu technologii mohli využít třeba při přírodních katastrofách, kdy se poničí tradiční  energetická infrastruktura, nebo pro dodávání energie do odlehlých oblastí. Mojí ambicí je do vývoje zapojit české univerzity, české firmy, český stát, a udělat z toho zkrátka českou dominantu. Jak jsme dneska známí automobilovým průmyslem, za pár let bych chtěl, abychom byli známí i sektorem pro bezdrátový přenos energie.

Q3: Jaké jsou hlavní výzvy při vývoji této technologie?

A: Největší problém je celková účinnost. Od vloženého elektronu pro laser až do získaného elektronu na přijímači se bavíme zhruba o 10–20% účinnosti. Je tam ale opravdu velký prostor pro zlepšení, jenže tím, jak se tomu nikdo nevěnuje, neinvestují se peníze do vývoje konkrétních zlepšení, které by tu účinnost zvýšili. I to bych chtěl změnit tou národní spoluprací. Další obrovskou výzvou je bezpečnost a s tím spojená regulace. Proto je potřeba už od začátku myslet na tuhle stránku věci, což my aktivně děláme.

Podívejte se na aktuálně volnou pozici v Celestia Energy v ČR: Vedoucí Laserový inženýr – Bezdrátový přenos energie

Q4: Dá se skloubit studium v GB se začátky podnikání v ČR? Nechtěl jste založit firmu v GB?

A: Není to ideální, ale určitě dá. Naštěstí studium v Anglii je jen roční, takže to se dá zvládnout. Jinak Anglie, konkrétně Londýn, mi přijde ideální pro software startupy nebo finance firmy, ale pro hardware bych si vždycky radši vybral Česko. Ono se to možná nezdá, ale my máme dost silný například laserový průmysl, což je vidět na předních zařízeních typu HiLASE a ELI. I proto máme v Česku tolik moc šikovných lidí z tohoto oboru, a díky tomu věřím, že se nám jako firmě poroste o něco lépe. Jsem taky celkem patriot, takže myšlenka udělat z Česka  světového lídra v tomto směru převyšuje důvody rozjet to v Anglii nebo i jinde.

Q5: Jaký typ lidí hledáte?

A: Hledám někoho, kdo se pro ten projekt nadchne stejně jako já a v podstatě nebude mít v hlavě nic jiného. Obávám se, že to je potřeba k tomu, aby startup uspěl a prorazil v úplně novém oboru. Chtěl bych od toho člověka vidět vášeň, vynalézavost, a taky ochotu dělat věci po svém. Samozřejmě by daný člověk měl mít aspoň pár let v oboru za sebou, ale dneska už absolventi škol mají za sebou spoustu stáží či prací na poloviční úvazek, takže zkušenosti stihli nabrat už při studiu.

Q6: Jaká je Vaše vize za 5, 10 let?

A:  Do 5 let bych si představoval, že jsme už vyslali do vesmíru první družici s naším systémem, a že ta družice krásně funguje a napájí třeba nějakou polární stanici. V projektu už v tu dobu je zapojená celá řada českých hráčů a začínají se tvořit plány na tu zmíněnou lunární energetickou síť. No a za těch 10 let už prvky té sítě stojí a díky nim lidstvo lépe a jednodušeji přežívá na Měsíci a prozkoumává každé zákoutí, bez omezení kvůli baterkám nebo měsíčnímu stínu.

Děkujeme za rozhovor.

Za ResearchJobs.cz se ptal Martin Víta